NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

Częstochowa, 25 listopada 2020

NASZA SZKOLNA BIBLIOTEKA REALIZUJE NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

Szanowni Państwo!

Miło nam przekazać Państwu informację, że nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe dla  Biblioteki Szkolnej w ramach Ogólnopolskiego Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3.

Dotacja finansowa w wysokości 15.000zł została przeznaczona na zakup lektur szkolnych oraz literatury beletrystycznej dla dzieci i młodzieży.

W ramach  projektu już wiosną 2020 roku została przeprowadzona w naszej szkole akcja pod hasłem „Zdecyduj, co będziesz czytać. Bądź aktywny”, w wyniku której uczniowie zaproponowali tytuły, autorów i serie wydawnicze książek do  zakupu w celu wzbogacenia zasobów księgozbioru Biblioteki Szkolnej. Na podstawie analizy wyników ankiet została ustalona lista książek w liczbie 1105 pozycji książkowych oraz 10 audobooków, które jesienią tego roku trafiły z drukarni wydawniczych na półki naszej Biblioteki.

Od początku nowego roku szkolnego 2020/2021 nasza Szkolna Biblioteka realizuje działania i przedsięwzięcia w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Celem tego Programu jest wzmacnianie potencjału i roli Bibliotek Szkolnych a także uatrakcyjnienie księgozbiorów tych bibliotek poprzez zakup nowości wydawniczych, pozostających w sferze zainteresowania uczniów. Dzięki temu nasi czytelnicy mogą korzystać z najnowszych propozycji książkowych, oferowanych obecnie na rynku wydawniczym.

Realizujemy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa ponieważ przemawiają za tym liczne i ważne argumenty poparte rzetelnymi badaniami Oto niektóre z nich:

Z badań naukowych wynika, że aż 75 % dzieci woli oglądać telewizję niż czytać książki. Tylko 25 % sięga z własnej woli po książkę, a  63 % dorosłych Polaków nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki.

Powszechnie wiadomo, że kluczem do wiedzy jest czytanie. Stąd też wielkim zadaniem szkoły i domu jest wytworzenie silnej motywacji do czytania, sprawienie, by czytanie było zajęciem atrakcyjnym, aby książka zaspokajała pragnienia i potrzeby człowieka, zarówno  emocjonalne jak  i intelektualne.

Chociaż nie rodzimy się z potrzebą czytania, jednak nabywamy ją w ciągu całego życia. Niestety nawyk czytania książek zanika razem
z coraz większym rozwojem technologii. Większość z nas jest tak pochłonięta urządzeniami mobilnymi, że nie znajduje czasu na tradycyjne czytanie. Wielu z nas woli obejrzeć film na podstawie książki, niż przeczytać samą powieść. Na szczęście są jeszcze Rodzice i Nauczyciele, którzy potrafią zaszczepić u dzieci i uczniów miłość do książek.

Zamieszczamy również dla Państwa katalog pozytywnych oddziaływań związanych z czytaniem książek na wszystkie sfery rozwoju młodego człowieka.

Należą do nich:

·       literatura wywiera ogromny wpływ na rozwój emocjonalny człowieka,

·       książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają  do przemyśleń,

·       czytanie książek pomaga w zrozumieniu innych ludzi, ich problemów, motywów działania, otwiera oczy na świat i drugiego człowieka,

·       poprzez czytanie korzystamy z doświadczenia innych ludzi,

·       czytanie poszerza doświadczenia językowe, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli,

·       czytanie uczy samodzielnego zdobywania wiedzy,

·       czytanie poprawia płynność  wysławiania się oraz umiejętność pisania prac stylistycznych,

·       czytanie kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli,

·       czytanie rozwija wyobraźnię, pobudza naszą fantazję,

·       czytanie poprawia pamięć, łatwość  kojarzenia faktów, zwiększa zdolności koncentracji uwagi,

·       doskonalona jest mowa, wzrasta zasób słów i pojęć,

·       odpowiednio dobrane utwory ukazują piękno polskiej mowy,

·       czytając zapamiętujemy zasady ortograficzne.,

·       książki wychowują i rozwijają pasje,

·       czytanie poprawia rozumienie rzeczywistości,

·       czytanie pobudza naszą kreatywność,

·       książki działają terapeutycznie

·       czytanie odpręża, uspokaja i relaksuje,

·       czytanie uczy empatii i wrażliwości,

·       czytanie to najlepszy sposób na nudę

WAŻNA ZASADA – WARTO CZYTAĆ

Musisz tylko odnaleźć swoją dziedzinę i czytać to, co naprawdę lubisz. Im więcej czytasz, tym więcej wiesz. Im więcej wiesz, tym pewniej czujesz się w różnych sytuacjach. A im pewniej się czujesz, tym bardziej rośnie Twoje poczucie własnej wartości.

DRODZY RODZCE

zachęcamy Was gorąco abyście rozbudzali i podtrzymywali zainteresowania czytelnicze Waszych pociech. Zachęcajcie dzieci do wypożyczania książek  i rozmawiajcie o nich.

NAUCZYCIELE BIBLOTEKARZE

GRONO PEDAGOGICZNE