Program " Akademia Młodego Kręgosłupa"

Szanowni Rodzice,

Centrum Rehabilitacji EKOVITA informuje, że w szkole do której uczęszczają Państwa

dzieci prowadzone są bezpłatne badania w zakresie wczesnego wykrywania wad postawy.

Do programu powinny przystąpić również dzieci , które były badane w zeszłym roku szkolnym.  Powtarzanie tych badań jest bardzo istotne tak jak coroczny  przegląd zębów. Posłużę się słowami lekarzy, autorów programu badań przesiewowych w województwie śląskim: dr hab. n. med. Jacka Durmały, dr n. med. Anny Brzęk, dr n. med. Iwony Doroniewicz

"Najważniejszą zaletą badań przesiewowych jest fakt, że pomagają one wykryć drobne nieprawidłowości np. odstające łopatki, asymetrie trójkątów talii-zmiany we wczesnym stadium, czyli zwykle przed pojawieniem się zmian obejmujących sam kręgosłup. Na tym etapie leczenie jest znacznie bardziej skuteczne oraz mniej inwazyjne.

Siedzący tryb życia, długie godziny spędzane na nauce, przed telewizorem i komputerem oraz brak aktywności ruchowej sprzyjają rozwojowi wad postawy. Dlatego coraz większa liczba dzieci ma problemy z kręgosłupem. Należy pamiętać , że to nie tylko defekt estetyczny ale schorzenie, które może wpływać na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. "

Program zakłada :

- badania przesiewowe prowadzone przez pielęgniarkę szkolną

- bezpłatne badanie lekarskie dla dzieci, u których stwierdzone zostaną nieprawidłowości

- warsztaty edukacyjne dla dzieci