Sprawozdanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Zakończyliśmy realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

CAŁKOWITY KOSZT PROGRAMU: 15.000 zł.

Kwota przyznanego wsparcia finansowego: 12.000 zł.

Wkład własny organu prowadzącego czyli Gminy Miasta Częstochowa: 3.000 zł.

Liczba zakupionych książek: 1122 szt.

Liczba zakupionych audiobooków: 10 szt.

Odsetek lektur szkolnych zakupionych w ramach Programu: 39%.

Zakupy książek były konsultowane z uczniami, nauczycielami i rodzicami. Została przeprowadzona ankieta „Jaką książkę chciałbyś/chciałabyś znaleźć w szkolnej bibliotece?”. Jej wyniki zostały uwzględnione w tworzeniu listy książek do zakupu, która została przedstawiona Radzie Rodziców i Samorządowi Uczniowskiemu. Po uzyskaniu pozytywnej opinii od uczniów i rodziców lista książek trafiła do wyceny różnych księgarń. Ostatecznie zakupu dokonaliśmy w „Księgarni i Hurtowni Taniej Książki” – Tuliszków.

Przy ustalaniu listy książek uwzględniono potrzeby osób niepełnosprawnych – zakupiono książki z dużą czcionką, a także książki z małą ilością tekstu, audiobooki, bajki biblioterapeutyczne, logopedyczne, książki tematyczne rozwijające indywidualne zainteresowania uczniów dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz książki poruszające tematykę niepełnosprawności, integracji, tolerancji, wyrozumiałości i pomocy innym.

Przykładowa lista zakupionych książek:

Serie dla dzieci : Zaopiekuj się mną, Nela – mała reporterka, Biuro detektywistyczne Lassiego i Mai, Czytam sobie, Zosia i jej ZOO, Magiczne drzewo, Książki Grzegorza Kasdepke (np. Przygody Detektywa Pozytywki).

Książki dla młodzieży: seria 16 plus autorów takich jak: Paweł Beręsewicz, Barbara Kosmowska, Katarzyna Ryrych, Joanna Jagiełło, Anna Łacina, Ewa Nowak, Brandon Mull – „Baśniobór, Moony Witcher - „Geno i Czerwone Zwierciadło Prawdy”, Raquel Jaramillo - „Wszyscy jesteśmy wyjątkowi”, Igrzyska śmierci, Wiedźmin, Kroniki Archeo i wiele, wiele innych.

Przykłady zakupionych lektur (po konsultacji z nauczycielami i rodzicami uznano, że część środków należy wykorzystać na uzupełnienie pozycji lekturowych, zwłaszcza tych brakujących jak i tych już bardzo zniszczonych):

1. Grzegorz Kasdepke - ”Detektyw Pozytywka”

2. Waldemar Cichoń - „Cukierku, Ty łobuzie”

3. Janina Papuzińska - „Asiunia”

4. Hans Christian Andersen – „Calineczka”, „Brzydkie kaczątko i inne baśnie”

5. Justyna Bednarek- „Niesamowite przygody 10 skarpetek”

6. Adam Mickiewicz - „Dziady” - cz.2

7. Henryk Sienkiewicz – „Quo Vadis”

8. Charles Dickens - „Opowieść wigilijna”

9. Aleksander Kamiński - „Kamienie na szaniec”

10. Ferenc Molnar- „Chłopcy z Placu Broni”

11.Henryk Sienkiewicz - „W pustyni i w puszczy”

I wiele, wiele innych.

Organizacja pracy biblioteki została dostosowana do potrzeb uczniów- uczniowie mają możliwość wypożyczania książek codziennie w ciągu roku szkolnego oraz na wakacje i ferie.

Rodzice mogli się zapoznać z gazetką o wpływie czytania na rozwój dzieci i młodzieży. Na stronie internetowej szkoły na bieżąco były umieszczane informacje dotyczące Programu.

Podjęto współpracę z innymi bibliotekami: z Biblioteką Publiczną im. dr Władysława Biegańskiego oraz z jej Filią nr 13 oraz z Publiczna Biblioteką Pedagogiczną RODN „WOM’ w Częstochowie. Cele współpracy: planowanie zakupów, zdobycie informacji na temat gromadzonych materiałów, wymiana informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo, udział w imprezach czytelniczych.

Realizując Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa braliśmy udział w:

• Narodowym Czytaniu 2020

• Ogólnopolskiej Akcji „Noc Bibliotek”

• Warsztatach czytelniczych organizowanych przez WOM

•  Ogólnopolskiej Akcji „Dzień Głośnego Czytania”

•  Programie „Wychowanie przez Czytanie” - Fundacja ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom

• Obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych organizując konkursy plastyczne dla klas I – VI oraz quizy czytelnicze

- „Ilustracja do ulubionej baśni, bajeczki lub wierszyka”

- „Projekt okładki do ulubionej książki”

- Projekt zakładki do książki „By czytać się chciało – zrób zakładkę wspaniałą”

- Quiz czytelniczy w kl.VII-VIII „Czy znasz lektury szkolne?”

Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w baśniowych spotkaniach – online oraz podziwiać wystawę ph. „ Historia bibliotek” - online

Braliśmy udział w Międzynarodowych Targach Książki – online

Zorganizowaliśmy VI Powiatowy Konkurs Czytelniczo-Plastyczny dla klas IV -VI „Z legendą przez Polskę” oraz dla klas VII i VIII „Wkład św. Jana Pawła II w tworzenie najnowszej historii Polski”.

Odbyło się uroczyste pasowanie na Czytelnika biblioteki szkolnej, podczas którego  pierwszoklasistom wręczono wyprawki czytelnicze w ramach  Ogólnopolskiej kampanii ph. „Mała książka – wielki człowiek”.

• Na każdym poziomie klasowym przeprowadzono projekty edukacyjne z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki:

Tytuł projektu

I a, b

„Mądra szkoła czyta uczniom”- wykonanie prac plastycznych do przeczytanych wierszy lub opowiadań

II a, b

„Książka – okno na świat”- projekt okładki książki

III a, b

„Plakat promujący czytelnictwo”

IV a, b

,,Cytam, więc jestem”- test literacki

V a

„Mój ulubiony bohater literacki”- zakładka z ulubionym bohaterem

VI a, b, c

„Szkolna gazetka cytatów i złotych myśli”

VII a, b, c

„Co czytali nasi nauczyciele kiedy byli dziećmi” - wywiad

VIII a, b

„Film promujący książki i czytelnictwo” - prezentacja multimedialna

Wnioski:

Projekt przebiegł zgodnie z założeniami, zrealizowano wszystkie zaplanowane zadania (częściowo online).

Pozyskanie wielu nowości książkowych przyczyniło się do większego zainteresowania czytelnictwem.

Odnowiono i wzbogacono księgozbiór biblioteki.

Program otworzył możliwości do nowych, ciekawych działań w bibliotece i w szkole.

Dziękuję Wszystkim nauczycielom, rodzicom, opiekunom i uczniom którzy aktywnie włączyli się
    w realizację zadań w ramach Priorytetu 3 Narodowego Programu rozwoju Czytelnictwa”.

Marzena Konopka

Krystyna Paciepnik